Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jak se starat o PSA?? Víte to??? ne? tak čtěte!!!!

29. 5. 2008

Kdy trestat

Bezprostředně po činu, vlastně tehdy, když je pes přistižen. Někteří chovatelé se domnívají, že pes si je i po několika hodinách po provedení vědom, co způsobil, protože se domnívají, že je to poznat z výrazu i z chování psa. Pravda je taková, že pes okamžitě vycítí náladu svého pána, a i když už dávno zapomněl, že něco provedl, reaguje buď útěkem, nebo podřízeným chováním. Pes si brzy začne spojovat příchod pána s následujícím trestem, začne se jeho příchodů bát a v závislosti na plemeni se stane buď agresivním, nebo neurotickým psem.

Jak trestat

Rozhodně nebít. Bitím se podporuje agresivita u psů, a co hůř, v očích psa je to člověk, kdo je agresorem. Pokud lze některým formám nežádoucího chování psa předejít, např. uzavřením psa do pokojové boudy po dobu naší nepřítomnosti, je to vhodný způsob ne trestu, ale prevence. Většina mladých psů se baví rozhazováním věcí z nudy, a je proto lépe, když se budou nudit v boudě, kde nemohou nic provést.
Fyzické tresty srolovanými novinami nebo prutkem mnozí chovatelé neuznávají, protože ty nevycházejí z přirozeného chování zvířat. Zmíněné noviny nebo hození klíčů přibližným směrem k psovi se používají k vyvolání úleku, odpoutání pozornosti a zesílení zákazu ("nesmíš", "fuj"). Zvířata při výchově svých mláďat podobné náčiní nemají a tedy je nepoužívají. Zlobivá štěňata fena umravní vytaháním za kůži. Mezi fyzické tresty lehčího rázu lze ještě uznat maximálně vycukání na vodítku, stlačení kohoutku nebo zmáčknutí čumáku.
Většina majitelů psů ve vypjatých chvílích, ke kterým nutně dochází, zvyšuje hlas. Hlasité projevy ve smečce divokých psů však patřily k obraně, nikoli k vyřizování účtů. Proto křik nebude mít žádný výchovný efekt, pouze snad umožní majiteli ventilovat nahromaděné emoce. Verbální trest formou kárání však většina psů dobře chápe, zejména pokud chovatel ztiší hlas, naladí hlubší tón a bude mluvit důrazně – asi tak, aby jeho domluva připomínala psovi vrčení.
Není třeba psa trestat v tom smyslu, jak to chápeme my, lidé. Fyzický trest pes nepochopí a může se svého člověka začít bát. Účinnější je "zlobení" předcházet vhodnou výchovou a jednotlivé obtíže postupně odstraňovat. Je normální, že i vychovaný pes svého majitele občas testuje, co si může dovolit. Pokud to se zkoušením pánovy trpělivosti přežene, je třeba vždy důkladně zvážit případné potrestání a nikdy nejednat v afektu.

Výchova je nejdůležitější věc, kterou nesmíte podcenit natož pokazit, od jeho výchovy se odráží jeho povaha, tím formujete jeho pozdější charakter. S výchovou se musí začít od prvního dne, kdy pejska máte, zahrnuje socializaci, čistotnost a neméně důležitá je i hierarchie smečky.

V této době ukážete pejskovi mantinely, které musí akceptovat a nesmí je překročit, nikdy nesmíte pejskovi motat hlavu tím, že mu jednou něco zakážete a po druhé zase dovolíte, tím jen docílíte toho, že z pejska se stane ignorant, kterému dojde, že když to nemusel učinit tehdy, nemusí teď. Hodně důležitá je i důslednost, pes je smečkový tvor, a když se pes ve smečce proviní, je vždy potrestán, vůdce smečky je důsledný ve svých činech, proto musíte být i Vy!

Mnoho lidí výchova podceňuje, hlavně u plemen, které jsou známi svou  milostí (např. Labradorský retrívr, Zlatý retrívr), nechají pejska růst, jako dříví v lese a když pejsek dospěje, diví se, že se chová jako tank a vůbec neposlouchá, nebere je za autoritu. Každý pes, ať je to Čivava či Irský vlkodav, potřebuje správnou výchovu, obecně se říká, že do tří měsíců, se pejsek musí socializovat, ale každé plemeno je individuální, stejně jako každý jedinec plemena, ale je snad jasné, že plemena, ve kterých ČLOVĚK vzbudil GAME jako např. Americký pitbuleteriér se musí socializovat intenzivněji než např ). již zmíněný Zlatý retrívr.

Co se týče hierarchie smečky, ta musí být jasná i od začátku, pes si nikdy nesmí myslet, že je výše postavený než člověk (kromě postavení psa a dítěte, podle psí smečky je dítě níž než dospělý jedinec, proto by dítě mělo do určitého věku akceptovat psa, jako autoritu= díky tomu, že lidé se nezajímají o etologii, vzrůstá konfliktů psa s dítětem, jelikož pes podle svého vzorce chování, musí dítě potrestat při pro něj nevhodným chování, štěně, je-li drzé nebo nějak ubližuje dospělému psovi, je ihned nemilosrdně potrestáno, jen u lidského dítěte bývají následky trestu větší, jelikož kůže dítěte není tak odolná jako kožíšek štěněte.), stává se, že v tzv. psí pubertě zhruba od 10 měsíců, se psy snaží zaútočit na místo vůdce, jestli ovšem nezvládnete svého psa v pubertě, je velmi pravděpodobné, že z něj bude problémový pes, psí psychika totiž dospěje kolem dvou let, a tím se hodně změní, psovi náhle velmi vzroste sebevědomí, což může při i malé známce špatné autority nadělat dost problému.

Čistota psa nebývá problém, pes je inteligentní zvíře, proto se to naučí většinou rychle, ovšem mnoho i dospělých pejsků se doma počůrává, ale to bývá většinou nějaká psychická či fyzická porucha. Nedělejte z loužiček u štěněte třetí světovou, snažte se ho brát jako lidské dítě, kdyby děti nedostaváli plenky, bylo by to s čistotou mnohem horší, než u pejska.

Ale je třeba nezapomenout, že i když bude čistota pejska doma již v pořádku, stále bude exkrementy vylučovat a Vy máte povinnost, exkrementy uklidit. :)

Učení psa na samotu není denní výcvik, ale trvá to mnohem déle, chce to hodně trpělivost, některý pes snaší samotu lépe, některý hůře.

Doporučuji psa pořádně vylítat. Vždy dát psovi před Vaším odchodem nějakou dobrotu a hračku, pomazlit se s ním, říci povel, například, čekej a odejít..při příchodu psa pořádně pochválit a zase odměnit.

Psa ponechte buď v jedné místnosti, nebo po celém bytě, zaleží na tom, jak myslíte, že pes bude na samotu reagovat, ale většinou se pes cítí lépe, má-li volnost po celém bytě. Dobré je i nechaná zapnutá televize, či rádio, pokud při otevřeném okně k Vám dolehají rušivé podněty, které by psa mohli stresovat, nebo rozštěkat, okna nechte zavřene, nebo alespoň přivřené.

Ze začátku psa nechávejte doma samotného třeba jen tři minuty, jen se projděte po chodbě a postupně dobu samoty prodlužujte, pes si jistě zvykne...

Ale nezapomeňte na to, že necháváte-li doma psa samotného dlouho a nemá dostatek pohybu a aktivity, může Vám parádně zničit celý byt, proměnit své chování v agresivní a svou poslušnost v neposlušnost. Pes je smečkový tvor a dlouhá samota není nic pro něj...takže pokud máte v plánu psa nechávat dlouho samotného, radši si pořidte kočku=)

Nejvhodnější krmiva:

1,ASTOR

2,K-9

3,PEDIGREE

4,SPORT MIX

5,FROLIC

6,PROPESCO

7,ROYAL-HILL

8,HUSKY

9,ORIEN

10,HEKTOR

11,CHICOPEE

12,DREAM DOG

13,DELICAN

14,EUKANUBA

15,CANDY

16,CANIS

17,REX

18,BRIT

19,ANKA

20,SNUPY DOG

21,NUTRICAN

22,NUTRIFELL

23,BRASA

24,ZINTRO

25,CHAPII

26,PROPLAN

27,BONO

28,ACANA

29,FRISKIES

30,STAR PRO

31,BERYLE

32,DARLING

33,EDDY

34,NUTRAM

35,SCIENCE PLAN

Jak pecovat o psa v zime????

Problémy a resení:

1,Popraskané zarudlé tlapky psa 2,kousky sněhu namotané v chlupech mezi packami!

Řešení:
Před každou vycházkou namažte pejskovi tlapky silně mastným krémem a jednou za 14 dní vystříhejte chlupy mezi packama .Když přijdete domů psovi packy pečlivě opláchněte v čisté vlažné spíše teplejší vodě,osušte a namažte.

Objevuje se u dlouhusrstých psů knerým se do chlupů zaplétají malé sněhové kuličky. Jediná možnost jak je odstranit kromě toho že je vystříháte je namočit pejskovi tlapky do teplé vody .Pak chlupy pročesat a je to!Ale nejlepší je rovnou chlupy vystříhat;)

 

Náhledy fotografií ze složky psy

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Strach z pána

(Jana, 1. 10. 2015 11:44)

Dobrý den,

co se mohlo stát, že můj pes /pudl toy/ přede mnou najednou utíká,
odmítá se nechat hladit. Stalo se to asi před týdnem,
Může snad za to to, že jsem ho držel a dcera ho stříhala. Stříhání nemá
ríd. Za dcerou jden, ale ode mě utíká a vyhábý se mi.
Hodně mě to trápí. Děkuji za radu.